úterý 30. prosince 2014

Slunce, horko, palmy, pláže...


Asi takto si všichni představují Maltu, ale ono tomu není vždy tak. A když slyším a vidím, jak to právě na Maltě vypadá, rozhodla jsem se Vám aktuální situaci představit.

 

 

Je pravda, že Malta je nejteplejším státem Evropy, proto tam pro nás Čechy jsou během roku velmi příjemné teploty pro ohřívání se. I když by někteří lidé nesouhlasili jako například můj táta. Jeho zkušenosti z léta, kdy pro místní bylo chladné léto a večer neměli problém si vzít triko s dlouhým rukávem, on měl naopak stále nějaké zdravotní problémy díky nezvykle vysokým teplotám.
Zkoušeli jsme měřit teplotu na pláži, a když se číslo blížilo 50 stupňům, raději jsme hodiny schovali, aby na nich tato teplota nezůstala navždy.
A ti co nevěří, ať se osobně přesvědčí, protože podívat se na internetu na počasí opravdu nic neznamená. Oni totiž dobře vědí, že když napíšou reálné teploty, turisté se budou obávat přiletět. A turismus je to, co je živí.
Také když se v létě kolem poledních hodin rozhlédnete po pláži, tak uvidíte převážně jen turisty. A není to z toho důvodu, že místní jsou v práci, ale oni prostě v tuto dobu na pláž nechodí. Po obědě si dávají chvíli odpočinku ve stinných místech svých domů. Turistům se tento zvyk často zdá jako bláznovství, ale pokud zjistíte, že je zde zvýšený počet lidí s onemocněním rakoviny kůže, tak asi je jasno. Za další většina turistů maltsky nerozumí, takže těžko si v rádiu vyslechnou, že onen den je velmi nebezpečné na slunce vycházet, zejména kvůli slabé ozónové vrstvě. A opravdu znám lidi, kteří na pláž běhom roku nevytáhnou ani patu.
Ale co je nyní na Maltě je opravdu nevídané. Vlastně to místní neviděli od roku 1988! Věřte nebo ne, teplota padla k sedmi stupním a hlavně ostrov Gozo pokryl led. A to je ještě lepší stránka tohoto počasí, protože na dalších místech mají povodně.





Ony povodně nejsou až tak neobvyklé, hlavně po prudkých deštích, které ovšem v létě nelze potkat. Období deštů je hlavně v zimním období. A čas od času se zvýší hladina moře, což na mnoha místech způsobuje nemalé nepříjemnosti.


Takže slunce, horko, palmy a pláže na Maltě hlavně v létě opravdu potkáte, teda těch palem není až tak moc, ale teď raději to hledat někde jinde.

neděle 21. prosince 2014

Zdravím ze Styeru


Styer není na Maltě, ale dovoluji si Vám představit i jiné zákoutí tohoto světa. Styer leží v nadmořské výšce 310 m.n.m., takže nás tam sníh včera nepotkal, spíše poslední květy růží.

Toto město je podle Němců, Italů, ale i obyvetel Rakousku, kde se toto město nachází, domovem Ježíška po celý advent. "Dávno pradávno jeden muž, jakýsi Ferdinand Sertl, strádal těžkými epileptickými záchvaty. Roku 1695 od kohosi koupil malou voskovou figurku Jezulátka. Tu umístil ve vykotlané části velkého starého smrku na vršku nad Steyrem a začal k němu pravidelně chodit a modlit se za své uzdravení. A, světe, div se! Velice brzy jeho nemoc pominula a Ferdinand Sertl byl zdravý! Zvěst o zázraku se rychle rozkřikla po okolí a k onomu stromu, v němž byla umístěna vosková figurka Jezulátka, začali chodit s prosbami a modlitbami i ostatní obyvatelé. Nakonec byl kolem stromu postaven zlatý oltář a kolem něj pak nejprve dřevěná, později zděná barokní kaple. Zpráva o zázračném Jezulátku inspirovala obyvatele Steyru k tomu, že více než kde jinde zde slavili Vánoce." (novinky.cz)

Christkindl - zde byla umístěna figurka Jezulátka
 
Obrovský betlém


Cestou jsme potkali další betlém i s vodopádem

Ve městě se slévají dvě řeky, Styer a Enns, které mají až úžasnou mořskou barvu.



Vánoce jsou tady opravdu všude, takže jsem si nenechala ani ujít Muzeum Vánoc, kde jsem mohla shlédnout vánoční ozdoby z různého období. Nejterší ozdoby zde můžete vidět z konce 19. století. Ale nejbizardnější ozdoby na stromek jsou kufříky, pistole atd. Na začátku 20. století byly moderní ozdoby z perliček a korálků, které byly pěkné. Ale stejně nejlepší jsou baňky!





Neminula jsem ani vánoční trhy, kde jsem poprvé ochutnla jedlé kaštany, ale mě připadalo, že jím suché brambory. Takže poprvé a zřejmě naposledy. Mě a nás všechny, co jsme tady byli, stejně nejvíce zajímal průvod čertů. Všude plno lidí, hasiči, záchranka a pak...hudba, ze začátku byli čerti mírní, ale pak to začalo. A jelikož nemám žádné video, tak níže můžete vidět, jak to asi probíhalo.


čtvrtek 4. prosince 2014

Festa

Malta je velmi nábožensky založený ostrov. Je zde vystavěno 365 kostelů a každý z nich je zasvěcen jinému svatému. Každý rok všechny farnosti oslavují svého světce formou „festy“, které jsou spojené s náboženským průvodem, pochodem místní kapely, ohňostrojem. Kostely jsou ozdobeny mnoha světly, někdy i mnoha barev.




Minulý rok jsem touto dobou na jedné festě ve městě Bormla byla, tak tady máte malou ukázku. "Viva imakulata" 


 A poté venku se pokračovalo...



Období těchto slavností začíná první festou zasvěcenou sv. Pavlovi, která se koná v únoru a od té chvíle každý víkend se koná v jiném městě. Fest se účastní staří, mladí...prostě lidé všech věkových kategorií.



Vrcholem je festa Santa Maria 15. srpna, která je oslavována v sedmi různých městech současně. Důležitost právě této slavnosti je spojena s historickým datem 15. srpna 1942, kdy byla na Maltu úspěšně dopravena loď se zásobami jídla a zachránila tak maltský národ před vymřením hlady. Bylo to období druhé světové války, kdy Malta byla pod pravidelným těžkým bombardováním a většina jejich lodí se zásobami byla zničena nebo potopena. Na toto malé území spadlo za týden tolik bomb jako na Velkou Británii za měsíc. Lidé zůstávali ve skalnatých skrýších a modlili se za lepší časy a to je drželo "nad vodou".
(inspirovala jsem se na fcb Malta)

sobota 22. listopadu 2014

Co je to ta maltština?


Tuto otázku zodpovídám téměř dennodenně. Je to jazyk mezi arabštinou a italštinou. A jelikož se na Maltě vystřídalo několik kultur, nějaká slova jsou z francouzštiny a jiná zase z angličtiny. Ale čísla můžete použít jak v Tunisku tak v Turecku, a porozumíte si. Což je pro mě velice fajn...umím maltsky počítat do pěti :-D

Modlitba v maltštině


A vše je psáno latinkou. Dokonce umím i číst v maltštině, jen malý háček je v tom, že tomu nerozumím. Ale oni mě jo! Minulý rok jsem s nimi i vesele zpívala koledy.  Důvod je velice snadný a to že mají téměř stejnou abecedu, která se téměř stejně vyslovuje jako v češtině. Pouze například nad č nemají háček, ale tečku. Největší rozdíl je v š, kdy stejně jako š čtou naše x. Ještě teda pár dalších výjimek, které je snadné si zapamatovat.

A jelikož znám i nějaká slova, tak tady máte malou ukázku.
le          ne
iva        ano
tajba     dobře
skola     škola
u           a
klieta    tři

A pro ukázku mluvené maltštiny tady mám krátké video o jedné věci, která Malťany velice trápí a to hodně aut a málo parkovacích míst. Tady je: http://www.tvm.com.mt/news/parkeggi-pubblici-il-pubbliku-mhux-obbligat-ihallas-lill-parker/

pondělí 17. listopadu 2014

Svatba

Na Maltě jsem byla pouze na jedné svatbě, přesto chci o ní napsat. Už jen proto, že toto téma zajímalo i mého pana doktora a plno mých blízkých.

 

Přípravy probíhaly již několik měsíců předem. Ale já jsem nebyla přímý svědek, toto jsem znala jen z doslechu. Na mě bylo jen to, abych v den svatby byla na místě a měla vhodné jak boty tak šaty. Šaty jsem potřebovala takové, abych se i při čtyřiceti stupňových teplotách cítila co nejpohodlněji. Letenku jsem si koupila tak, abych byla na místě týden předem a mohla sledovat, jak každou chvíli někdo jede na letiště, protože hosté se začaly "slítávat". Nebrali se dva lidé z Malty, pouze ženich je domorodec, proto tolik hostů bylo ze zahraničí.

Památeční solnička s pepřenkou

Jelikož jsem přiletěla o něco dříve, stihla jsem i rozlučku se svobodou. S budoucí nevěstou jsem přišla na smluvené místo a čekaly jsme, co se bude dít. A jelikož v této zemi téměř nic není přesně na čas, tak jsme si sedly na terasu na drink. Za chvíli už přicházejí i organizátorky a rychle jsem pochopila, že tento večer toho moc neporozumím. Většina konverzací se odehrávala v němčině, spíš švýcarštině a malá část přítomných mluvila rusky. Organizátorky nám hned na začátek navlékly věnce z kytek, abych všichni věděli, že patříme k sobě. A pokračovalo se po restauracích a barech, kde jsme popíjely, hlavně budoucí nevěsta plnila různé úkoly, až se došlo do Pacevillu, tedy místa plné diskoték a barů. Poměrně častý je dárek v podobě dortu s dost zajímavým "tvarem". Toto nás tentokrát minulo, protože už je to pro ně přilíš fádní a nudné.

Ale raději už začnu o tom dni s velkým "D". V živé paměti mám, jak stojím odpoledne u větráku, a čekám na pokyn, že se vyjíždí. Ale ten dlouho nepřicházel. Prvně se muselo udělat několik fotek, jak se budoucí manželé chystají, další fotky s bratry atd.




A už se jede do kostela na podvečerní hodinu, který je na místní vzdálenosti poměrně daleko. Obřad probíhal ve dvou jazycích a to v angličtině a němčině. Poté jsme se všichni shromáždili před kostelem a čekali s plnými dlaněmi rýže až vyjdou Novomanželé. Poté jsme se začali pomalu přesouvat na místo dalších oslav a manželé s družičkami jeli jak jinak než v bílé limuzíně s otevřenou střechou.

Sešla se široká rodina, tak jsem se poměrně celý večer měla s kým seznamovat. Ale místo bylo nádherné...opravená farma v polích, na terase ze země vyrůstalo víno a nad námi byla střecha z listů této rostliny a trsy hroznů. Jak romantické, ale při tomto počtu lidí a neskutečně vysokých teplotách byl těmito listy zamezen průchod tepla ven, tak jsem v jednu chvíli byla úplně mokrá. Naštěstí jsem měla saténové šaty, v kterých jsem stále vypadala svěže.
Na začátku nejbližší rodina včetně mě zapózovala, aby fotograf mohl vytvořit další fotky a už jsme se mohli jen bavit. Družičky pro nás připravili zábavu, abysme lépe poznali ženicha s nevěstou a o půlnoci to propuklo...půlnoční tanec....ten byl neobvyklý tím, že novomanželé tančili na moderní světové hity. Ještě se rozkrojil dort a v raních hodinách se někteří z nás odebrali domů, jiní pokračovali do Pacevillu. 

....žili štastně až do smrti THE END.

DODATEK po pár týdnech: Pokud pojedete někomu na svatbu na Maltu, nemusíte se namáhat vymýšlením a převážením darů....tady se dávají pouze peníze.

pondělí 10. listopadu 2014

Loď, lodě, lodění

Dnes jsem se rozhodla ukázat na jeden paradox v mém životě, který se týká právě lodí.


Pokud zapátrám v paměti na moje dětství a lodě, tak si vzpomínám na lodičky z papíru a jejich pouštění někde u potoka nebo rybníka. Ale hlavně si pamatuji na rodinné výlety, kde někdy jejich součástí byly projížďky na lodi po rybníce. Ačkoliv jsem již ve velmi brzkém věku uměla plavat, tak tento typ zábavy jsem nesnášela, pokud jsem měla na sobě oblečení. Vzpomeňte jen na Titanic :-D Ještě teď mám v živé paměti slzy, které mi tekly po tváři, když jsem kolikrát nastupovala na tu věc, která se jako jediná udržela na hladině, a nepotopila se. Přestože jsem chtěla zůstávat na břehu a čekat nebylo mi to z důvodu mého nízkého věku dovoleno.

Pak jsem se setkala s větší lodí opět na rodinné dovolené u moře až po trajekt.
Ale minulý rok se to stalo! Šla jsem na motorovou loď s přáteli. Byla jsem posazena do zadu, kde loď nejméně naskakuje. A to mě asi zachránilo od toho, že jsem si neřekla, ať mi zastaví a já si vystoupila. Takže když se loď začala rozjíždět, a trochu nadskakovat na vlnách a já viděla, jak se moje kámošky náramně baví, já byla vzadu potichu celá bíla...no možná i zelená. A v hlavě mi jely myšlenku typu...co tady dělám, kam jsem se zase dostala, nezbláznila jsem se?
Ale to jsem překonala! Na další vyjížďku jsem se celkem i těšila, až jsem svolila i noční plavbu.

A kam jsem se na lodi okolo Malty dostala? Na plno míst, ale ještě mnohem víc míst jsem neviděla.

Na Comino. Ostrov, kde v současnosti žije pouze jedna rodina, a je to jedno z nejnavštěvovanějších míst Malty. Takže v sezonu tu najdete asi stovky ne-li tisíce turistů, ale v noci tu není skoro ani noha.


Gozo, na kterém jsem na lodi (pokud nemluvím o trajektu), byla pouze jen jednou. A to jsem se ani neodvážila skočit do vody, ačkoliv jsme zakotvili téměř u pláže, protože hned u lodi si lebedila malá medúza. A o popáleniny jsem nestála. Těch jsem už měla tak dost od sluníčka po celém dnu na lodi a na parném slunci.

Na jih ostrova, kde jsem "asi po sto letech" skákala zase šipky :-) A celkem se i dařily ;-)
Filfla, kde mě to připadalo až moc přírodní (ačkoliv ta na Maltě dost chybí). V těchto místech nemůžeme z lodi vystoupit ani si jít zaplavat. Najdeme zde mláďata žraloků a nevybuchlou bombu. Zároveň tento ostrov kdysi sloužil jako zkušebna bomb, takže je dost zdemolován oproti jeho původní podobě.
Přístav Grand Harbour, který je opravdu nádherný v noci.



pátek 7. listopadu 2014

Fakta o Maltě


Kolik má obyvatel? Jak je ostrov velký? A plno dalších otázek bych mohla vymyslet. A je pravda, že tyto informace jsem doposud neuváděla. Nebojte, ani teď to neudělám. Neuváděla jsem je schválně, protože toto můžete najít ve všech průvodcích, a zrovna nemám chuť je opisovat. Nemám pochyb, že i internet je toho plný.




Ale i přes to Vám doporučuji, tedy pokud máte chuť, tyto dvě videa na youtube.com. Jedno kratší je v angličtině a další, o krapet delší, video je v češtině. A na krátkou chvilku tam můžete zahlédnout i mého přítele, kdy jsme se ještě neznali a vůbec netušili, že se někdy potkáme.





https://www.youtube.com/watch?v=Q4Ow9uJIOeg

čtvrtek 6. listopadu 2014



Back in CZ


Dnes Vám pošlu pár fotek z letištního ruchu pro ty, kteří ještě nikdy neletěli, nebo jen neletěli z Vídně. Takže srovnávejte... 


Uteklo to jako voda a já jsem zpět v České republice. Můžete to poznat podle háčků a čárek nad slovy. Teď už to snad bude lepší :-) Další moje vyprávění teď už bude sahat pouze do minulosti a snad brzy budu zase na Maltě. Určitě Vám dám vědět až se budu chystat na další výlet. Zatím se pouze "Malta" chystá do ČR :-)
A jelikož jsem včera měla plno času na letišti, tak jsem se rozhodla udělat pár snímků toho, co mě tam zaujalo.

  • Tato obrovská tabule, která je plno mě neznámých not....Vídeň je hrdá na "svého" skladatele Ludwiga van Beethovena


  • Takový ruch jako je na letišti jen tak někde nezažijete....všichni od někud přiletěli nebo někam letí
 

  • A všude ti pánové, kteří čekají na onu osobu, co mají napsanou na lístečku

 

úterý 4. listopadu 2014


Par fotek z nataceni

Moje technicke dovednosti nejsou tak daleko, takze zadne nataceni, ale foceni. Nosim tady u sebe temer porad ten pristroj, kteremu se rika fotak, a jakmile me neco zaujme, tak se ho snazim hned vytahnout.


  • Jedna z Valletty

  • Nocni prochazky



  • I kdyz temto selfie a podobne neni moc naklonen, pro jednou se mi ho podarilo premluvit :-)

neděle 2. listopadu 2014

Volne pokracovani o bydleni


Zapomnela jsem napsat velmi dulezity poznatek, ktery me dosti ovlivnil v poslednich par hodinach. Prestoze je venku okolo 25 stupnu ve stinu, tedy na slunicku mnohem tepleji, vnitrni teplota se pohybuje mnohem niz. Kdyz dosahuje 20 stupnu, je to pekne.
Toto jsem si vubec neuvedomovala a rikala si, ze preci nemohu chodit navlecena, kdyz je tak krasne. Na Skypu se me moji nejblizsi ptali, proc mam triko s dlouhym rukavem, a co budu delat v ceskem pocasi. Takze i nadale jsem casto nosila  uvnitr zabky, kratase a tilko, proste jak venku. Az me napadlo vazne zmerit teplotu uvnitr...takze pri takove teplote mam v CR normalne kalhoty a triko a pomalu zapiname topeni. Takze diky temto prechodum a vsemu mam strasnou rymu, doprovazenou teplotou a pocitem, ze jsem vcera bezela marathon, jak me boli vsechny svaly.
Heslo: Pojedte se ohrat na Maltu!!
A ted neco trochu z jineho soudku a snad i zajimavejsiho. A to domy z venku. Kazdy dum tady ma jmeno, takze pokud me chcete poslat dopis nebo pohled, nezapomente s nazvem ulice napsat i nazev domu :-)






Nepredstavujte si tu zadne taskove strechy, nybrz strechy rovne, ktere casto vyuzivaji jako terasu, napriklad ke grilovani. Ke stavbe domu vyuzivaji mistni kamen, ktery jim dava jejich typickou barvu.



Jejich balkonky uchvati asi kazdeho turistu a ja je fotim opravdu velmi casto. Nekteri prechazeji na moderni balkony, ktere jsou znamy i u nas, ale nekteri zachovavaji raz budovy a nechavaji si je opravit.
Domnivam se, ze techto typickych budov bude cim dal mene, jelikoz se takove uz nestavi. Mlade pary tyto domy nekupuji, jelikoz jsou drahe a je treba provest plno uprav. Takze businessmani podobne domy skupuji a misto nich stavi domy nove, mnohem modernejsi, s byty na prodej. A v lukrativnich lokalitach pri pobrezi se prave z techto domu stavaji hotely. Tak kdo vi, jak to bude za par let. Mozna budou za chvili tyto domy pamatkove chraneny.


sobota 1. listopadu 2014


La Valletta


Take jsem uz vyrazila do Vallety. Tedy do hlavniho mesta Malty. Necekejte zadne velkomesto, jelikoz patri mezi nejmensi hlavni mesta Evropy. Ani neni nejvetsim mestem Malty.

 

Dolni Barracca garden

Puvodne bylo hlavnim mestem Mdina v centru ostrova az se jednou rozhodli, tedy v 16.stol., postavit Vallettu, ktera lezi na poloostrovu. Rozhodli se tak johanite, presneji muz jmenem Jean de la Valletta. Ulice jsou jak podle pravitka, tak je to asi jedine mesto tady, kde je opravdu problem se ztratit. Me to teda nedela problem v tech ulickach, uz se mi to i ne jednou podarilo, ale ve Vallette bych musela byt vazne specialista.

Valletta je na seznamu pamatek UNESCO. V ulickach muzete najit nezpocet kostelu, na Malte jich je 364. Dale muzea, palace,  minimalne jedna slechticka rodina zde stale zije. Velmi zajimave jsou zahrady s krasnym vyhledem.
Upper Barracca garden

pátek 31. října 2014

Podzim???


Ano i tady je podzim od 23.9. Deti ve skolach maji obrazky, kde opadava listi, v obchodech se to hemzi zimnima bundama, svetry a kozackama. Presto podzim na Malte je trochu jiny, nez treba v Ceske republice.

Za prve, nez zacne vanocni vyzdoba a je vlastne takove to mrtve obdobi, tak tady je vsude vyzdoba, ktera nam pripomina, ze je vlastne dneska HALLOWEEN. Ale ani to Vam nechci ukazat, ale poslat par podzimnich kvetin. Tak tady jsou :-)



čtvrtek 30. října 2014

Sraz ve Slieme


Mela jsem potrebu se krapet druzit a sraz jsme mely ve Slieme. Multikulturni mesto, kde je draz, jak v hlavnim meste Vallete.
Lze zde najit plno hotelu a baru a nelze opomenout napsat o jeho nocnim zivote. Takze posilam par fotek z cesty do Sliemy a samotnou Sliemu.
Pohled na kostel v Mside


Sliema

Hlavni mesto Valleta je ze Sliemy krasne videt, staci prejet lodnim taxikem a jsme tam. Ja jsem teda taxik nikdy nepouzila. Ale pohled, ktery nesmi chybet v kalendarich, a objevuje se casto na pohlednicich, tak jsem si nenechala ujit. A zaroven I pro Vas ho zaznamenala.



Nabrezi ve Slieme
Pro srovnani, jak mesto vypadalo pred necelymi 100 lety prikladam starou fotografii. Ze Sliemy, typicky vypadajiciho maltskeho mesta, se razem zmenilo v mesto s modernimi domy, vsude prochazejicimi lidmi...ale co je lepsi?? Malta zije hlavne z turismu, tak tento postup v modernizaci a dalsi vystavby nyni nelze zastavit.