úterý 25. října 2016

Víkend u Sázavy - Weekend near the river Sázava

Na úvod píšu poprvé malé shrnutí v angličtině a pak následuje moje typické vyprávění v češtině.

I spent one weekend near the river Sázava. After many weeks with broken leg I was finally without gypsum so I had to try it.
First day we visited castle in Světlá nad Sázavou, park with nice view and jewish cemetery which was a bit scary. I recommend you to visit that old cemetery in the evening :-)
Main trip was next day by bikes to Lipnice where is castle from 14th century. In the past there was a famous writer Jaroslav Hašek as a guide at the castle. On the way to Lipnice we met tower which was unfortunately closed, ruins of fortress Melechov with centuries-old oaks and Golden eyes sculpted in stone.
Last day wasn't so much good weather. Despite this weather we went by foot to Světlá nad Sázavou. Trip around the river without tourists and with colourful leaves was beautiful part of the weekend. Nice place was restaurant Dublin Bar and castle with big park around it in Světlá nad Sázavou.


Konečně jsem po několika týdnech z nohy sundala sádru a tak jsem toho musela patřičně využít a trochu ji použít.
Víkend byl zahájen v Ledči nad Sázavou a naše první kroky vedly na místní hrad. K původní podobě z 16. století má sice hodně daleko, ale pohled na řeku z věže stojí za to. Za celou jeho historii se hrad snížil a zmenšil, například hradby ustoupily dráze vlaků. I přesto zůstává místem, které se město a soukromí majitelé snaží zachovat a opravovat.
V Ledči je dále na náměstí významný sloup, který na nás koukal pouze z průvodců, protože ho právě opravují a je celý zakrytý.
Zato jsme se mohli podívat do místního lesoparku, z kterého je ze skály pěkný výhled na město. Nedaleko je zachovalý židovský hřbitov. Chvíli jsme ho sice hledali, ale nakonec úspěšně našli. Taková místa pro mě mají nádhernou atmosféru. A k ní přispělo sluníčko, které právě zapadalo.


Výhled z lesoparku v Ledči nad Sázavou


Židovský hřbitov v Ledči


Židovský hřbitov 


Nedaleko Ledče se nachází zřícenina hradu Lipnice. Proto jsme využili půjčovny kol a vyrazili asi na 18 km dlouhou trasu na hrad. Jelikož jsme ze začátku měli chuť i energii a chtěli jsme toho vidět co nejvíce, rozhodnutí znělo jasně: podívat se na rozhlednu na vrchu Melechov. Místy jsme kola tlačili, a když jsme vyjeli/vytlačili kola nahoru, zjistili jsme, že rozhledna není otevřená. Proto jsme se šli podívat aspoň ke studánce vzdálené asi 100 metrů. Ta byla pro změnu vyschlá :-D

Studánka u vrchu Melechov


Po cestě na rozhlednu jsme potkali zříceninu tvrze Melechov. Dodnes se zachovaly pouze některé zdi, přesto bych místo příště nevynechala. Cestou na Lipnici leží kostel sv. Markéty, který má stále doškovou tašku. Byla by škoda nezabrzdit, ač rozjeté kolo z kopce, slézt z něj a nahlédnout dovnitř a trochu se zastavit. Kostel leží v místě, kde kdysi stávala vesnice. Dnes tu najdete jen pár chalup a jeden zelený rybník.


Zřícenina tvrze Melechov


Kostel sv. Markéty 


Hlavním cílem dne byl hrad Lipnice, kde kdysi návštěvníky provázel Jaroslav Hašek. Byl založen ve 14. století a patřil k nejmohutnějším českým hradům. Původní jeho majitelé byli páni z Lichtenburka a později patřil Trčkům z Lípy. Dnes je státním hradem, ale o velkou obnovu se zasloužili také předposlední majitelé - Klub českých turistů.
Na hradě můžeme najít komůrka Jaroslava Haška, kapli, velká sklepení, krásné výhledy a věž, ke které se váže pověst O Samsonovi. Pověst je níže k přečtení na fotce.


Zřícenina hradu Lipnice 

Výhled z Lipnice 

Lipnice

Lipnice 
U Lipnice jsou ve skále v lomech vytesány úsměv, oči a nos. Čas nás trochu tlačil a moje síly ubývaly, proto jsme se podívali pouze na oči. Malý důvod, proč se sem podívat zase příště:-)


Oči v lomě


Nakonec jsme váhali, jestli se do Světlé nad Sázavou vydat pěšky, protože nám předpověď počasí moc nepřála. Přesto jsme si řekli, že to zkusíme a vyrazili. Zajímalo by mě, kolik lidí vidělo Stvořidla v tak malém množství turistů. My ano! Chvilkama mrholilo, ale přesto pohled na řeku a pomalu zabarvující se listí stál za to. Odměnou nám byla ve Světlé pizza v restauraci Dublin Bar a prohlídka zámeckých zahrad.


Stvořidla 

Zámek Světlá nad Sázavou 

Nádvoří zámku ve Světlé nad Sázavou 

Jeskyně na zámku ve Světlé Žádné komentáře:

Okomentovat