neděle 17. května 2015

Pár rad a nápadů pro turisty na Maltě


Za několik dnů jedni rodinní známí odjíždějí na prodloužený víkend na Maltu a slíbila jsem jim, že sepíšu pár rad, nápadů, prostě pár bodů, které by se jim při cestování na Maltě mohlo hodit. Poté jsem si řekla, že byste to ocenili i někteří z Vás, tak tady jsou :-)

 

Cestování
Lístek na jeden den stojí 1,5 euro. S tím můžete jezdit v jakýmkoliv autobuse, ale neplatí na Gozu. Lístek je platný do 22 či 23 hodiny, pak si musíte koupit vždy lístek v autobuse, a když přesednete, tak další lístek a ten je myslím za 2,50 eur.
Hned před letištěm jsou autobusové zastávky, kde se dočtete kam jede a v jaké časy, ale pozor na zastavování autobusů…vždy na něho musíte mávnout, aby zastavil, přestože bude na zastávce plno lidí a nikdo nemávne, tak on jede dál. A ne vždy jezdí  přesně na čas, což znamená, že může jet i dříve a i později, než je plánované. Navíc se teď má měnit společnost, tak může dojít ke změně časů (nejdříve začátkem června). Teď to měla na starost vláda, protože nenašli vhodnou společnost, která by se o public transport starala.
Hlavní nádraží na Maltě je ve Vallettě, kde je i informační centrum v takové budce. Tam si určitě vemte mapku, kde se dočtete jakým číslem se někam dostanete a kudy se pojede. Na mapě je, že se třeba ve Sliemě zastavuje 3x, ale ve skutečnosti to je tak 10x. A zrovna ve Sliemě může dojít k tomu, že budou plné autobusy, tak řidič ani zastavovat nebude nebo si spočítá, kolik lidí vystoupilo a tolik může i nastoupit. Zpět k Vallettě…je vhodné místo na cesty, protože i já z Attardu jsem často musela dojet do Valletty, abychom mohly cestovat někam dál, kam jsme chtěly.

Co navštívit
Všech 365 kostelů J
Písčité pláže jsou zejména na severu jako je Golden Bay a největší Melliaha Bay

Valletta
Zahrady Upper Barrakka garden a Lower Barrakka garden
Náměstí sv. Jiří
Merkanti street: tr
Kafetérie Croce Bonaci: Z Merkanti street zahnete do San Gwann street (z kopečka dolů)

Mdina
Bylo hlavní město Malty, krásné starověké městečko
Nezapomenout navštívit restauraci na hradbách Tea Garden – skvělé zákusky a najdete to ve všech průvodcích
Předměstí je město Rabat a na náměstí najdete hospůdku, kde je nejlepší pastizzi (typický pokrm) na Maltě a to i podle místních
Zajíšťka na Dingli Cliff – krásná vyhlídka na moře a přírodu s jednou malou kapličkou

Marsaxlokk
Typické rybářské městečko s trhy na nábřeží. Hlavní trhy jsou v neděli, kde koupíte čerstvé plody moře a za nejlepší cenu na Maltě.

Památka UNESCO
Hypogeum Hal Saflieni – několik pater do podzemí, ale je třeba se předem objednat
Nebo navštívit Hagar Qim Temples – hned dvě stavby, kde jsem taky byla

Mosta
Velká katedrála, kam spadla bomba z ČR a nevybuchla

Turistické centrum je Sliema a nejdražší část Malty (ne hlavní město)

Popeye village – tam se natáčely nějaké díly Pepka Námořníka a nikdy jsem nebyla uvnitř. Jsou tam atrakce jako mini golf atd.

Pokud bude někde poblíž festival a jimi nazývaná festa, tak doporučuji se podívat na jejich oslavy – dočtete se v časopise v letadle pokud letíte s AirMalta

Žádné komentáře:

Okomentovat