úterý 30. prosince 2014

Slunce, horko, palmy, pláže...


Asi takto si všichni představují Maltu, ale ono tomu není vždy tak. A když slyším a vidím, jak to právě na Maltě vypadá, rozhodla jsem se Vám aktuální situaci představit.

 

 

Je pravda, že Malta je nejteplejším státem Evropy, proto tam pro nás Čechy jsou během roku velmi příjemné teploty pro ohřívání se. I když by někteří lidé nesouhlasili jako například můj táta. Jeho zkušenosti z léta, kdy pro místní bylo chladné léto a večer neměli problém si vzít triko s dlouhým rukávem, on měl naopak stále nějaké zdravotní problémy díky nezvykle vysokým teplotám.
Zkoušeli jsme měřit teplotu na pláži, a když se číslo blížilo 50 stupňům, raději jsme hodiny schovali, aby na nich tato teplota nezůstala navždy.
A ti co nevěří, ať se osobně přesvědčí, protože podívat se na internetu na počasí opravdu nic neznamená. Oni totiž dobře vědí, že když napíšou reálné teploty, turisté se budou obávat přiletět. A turismus je to, co je živí.
Také když se v létě kolem poledních hodin rozhlédnete po pláži, tak uvidíte převážně jen turisty. A není to z toho důvodu, že místní jsou v práci, ale oni prostě v tuto dobu na pláž nechodí. Po obědě si dávají chvíli odpočinku ve stinných místech svých domů. Turistům se tento zvyk často zdá jako bláznovství, ale pokud zjistíte, že je zde zvýšený počet lidí s onemocněním rakoviny kůže, tak asi je jasno. Za další většina turistů maltsky nerozumí, takže těžko si v rádiu vyslechnou, že onen den je velmi nebezpečné na slunce vycházet, zejména kvůli slabé ozónové vrstvě. A opravdu znám lidi, kteří na pláž běhom roku nevytáhnou ani patu.
Ale co je nyní na Maltě je opravdu nevídané. Vlastně to místní neviděli od roku 1988! Věřte nebo ne, teplota padla k sedmi stupním a hlavně ostrov Gozo pokryl led. A to je ještě lepší stránka tohoto počasí, protože na dalších místech mají povodně.

Ony povodně nejsou až tak neobvyklé, hlavně po prudkých deštích, které ovšem v létě nelze potkat. Období deštů je hlavně v zimním období. A čas od času se zvýší hladina moře, což na mnoha místech způsobuje nemalé nepříjemnosti.


Takže slunce, horko, palmy a pláže na Maltě hlavně v létě opravdu potkáte, teda těch palem není až tak moc, ale teď raději to hledat někde jinde.

Žádné komentáře:

Okomentovat