úterý 22. prosince 2015

Z Dubaje na Kokořínsko


Poslední víkend před Vánoci, tzn. zlatá neděle, kdy si zapalujeme čtvrtou svíci na adventním věnci, a přitom počasí venku vypadá jako na jaře. A opět se vyráželo na výlet s Outdoor Klubem nazvaný "Vánoční putování Kokořínskem". Tentokrát jsem se podívala na Kokořínsko, kde jsem vlastně byla poprvé v životě. Tato oblast je pro mě místem neprobádaným, proto na mě působilo jako místo velmi zajímavé a lákavé. Sešlo se nás hodně, tedy v hojném počtu 21 lidí a 4 psů, což bylo fajn. Ztráty byly povoleny, tak nakonec trasa byla projitá až do konce 9 odvážlivci. A mezi nimi i já! ;-) Škoda, že jsme nešli na Vánoční věž, která je poblíž trasy, bylo by to stylové. 


Čáp

Nejprve vkládám mapu:  https://mapy.cz/s/nSmc

Kokořínsko je Chráněnou krajinnou oblastí od roku 1976 a od roku 2014 se k této oblasti ještě řadí Máchův kraj. Oblast vznikla v třetihorách. V severní části oblast přechází v pahorkatinu, kde jsou pro ně typické pískovcové skály, které tvoří zajímavé tvary. Kokořínsko je tvořeno mokřady, doly a vrcholy, kde mezi nejznámější se řadí Ronov, Vlhošť, Stříbrný vrch, Husa, Čap, Dubová hora.

Naše trasa o délce 26 km začala ve městě Dubé, které jsme si nakonec přejmenovali na Dubaj...asi už jsme byli hodně unavení. Z Dubé jsme malinko stoupali, až jsme došli na místo otcovraždy. Zde syn zabil svého otce, protože mu nechtěl povolit svatbu s dívkou, do které byl zamilovaný. Na počest tu stojí socha.


Místo otcovraždy

Výlet tedy začal morbidně, ale poté jsme už pokračovali do údolí potoka Liběchovka, kde se se nachází PR Mokřady dolní Liběchovky. Cestou jsme pozorovaly skály, které byly všude okolo, až jsme zase začali stoupat na vrch Nedvězí. Jsou tu parádní výhledy....nooo snad někdy příště, protože opět díky krásné mlze jsme toho moc neviděli. Hold počasí neporučíme.


Podél Liběchovky

Další zastávkou byla zřícenina hradu Pustý zámek. Nejsem si jistá, zda tu někdy stál nějaký zámek, ale skály byly vynikající. Člověk se mezi nimi prochází ze všech stran. Dívá se ze spod, pak si zase najde místo, jak vylézt nahoru a podívat se do skal z vyšších míst.Pustý zámek
Na jedné skále na Pustém zámku


Podél Zakšínského potoka, údolí Květnice a Čapského údolí jsme došli na Čáp. Další nádherné místo na trase, kde byl výhled ze skal už o něco lepší.
Část devíti členné skupiny (dvě fotí) - vytrvalci


Postupně se stmívalo a my jsme se vraceli na místo, kde to vše začalo, do Dubé. Příště na shledanou.

Žádné komentáře:

Okomentovat