čtvrtek 3. března 2016

Na sněžnicích Jeseníkama

Poslední víkend v únoru jsem vyrazila se skupinkou dvanácti lidí do Jeseníků. Sešli jsme se díky Outdoor klubu. Nápad vznikal dlouho, až se tento víkend výlet opravdu uskutečnil.


V sobotu na kopcích


Podívejte se na plány trasy:
https://mapy.cz/s/sjSZ
https://mapy.cz/s/sjTY

Jedním z hlavních cílů bylo vyzkoušet si sněžnice. Troufám si napsat, že je to nyní moderní záležitost, ale ve skutečnosti již stovky let používaná. V minulosti sněžnice používali převážně lovci, obchodníci s kožešinami a lidé žijící v oblastech s dlouhodobou a hlubokou sněhovou pokrývkou. Do slovníku se slovo snowshoe dostalo už roku 1674.
Nicméně mně ke komfortu moc nepomohly, protože jsem si díky nim sedřela paty už v sobotu. A ještě je pěkná myšlenka je, že se v nich člověk dostane všude, ale choďte si v přírodních rezervacích mimo stezku, když hrozí nemalé pokuty. A další stránka, co tím natropíme přírodě, které už tak dost dáváme zabrat.V sobotu ráno se nám odchod trochu prodloužil. To však ničemu nevadilo, protože na chatu jsme došli za světla (tentokrát) a díky čekání jsme ochutnali, jak vaří v motorestu u Skřítka. Takže to byla částečně gastroturistika. Tady bylo hlavní místo srazu, kde jsem vlastně zjistila, kdo všechno jde na cestu. Po delší době jsem viděla známé tváře a některé zase méně známější. Poté jsme s plnými žaludky a posilněni domácí slivovicí směřovali k vrcholkům Jelení hřbet, Velký Máj, Vysoká hole.

Naše dvanáctičlenná výprava

A počasí nám vyloženě vyšlo, zaplať pánbůh, mohli jsme si vyzkoušet zimní počasí....foukalo pořádně, sluníčko taky nesvítilo a pocitová teplota byla - 10. Což to nám dávalo povel nezastavovat. A to jsme téměř nikde nedělali. Pouze větší zastávka byla u Jelení studánky. V místě dříve stávala usedlost, nyní zde stojí pouze malinkatý domeček, který byl zrenovován díky studentům ze Šumperka. V minulosti zde bylo území využíváno k pastevectví, ale pro nepříznivé povětrnostní podmínky se toho nechalo.Jelení studánka


Po cestě jsme narazili na Petrovy kameny.


Petrovy kameny


Teplá sprcha, jídlo a postel na nás čekalo na chatě Barborka, kterou mohu vřele doporučit. Žádný velký komfort tam nebyl, ale bylo teplo. A to je pro mě hlavní! Většina odvážlivců si ještě vystoupala na Praděd, což jsem zvolila raději komfort chaty. Jelikož po brzkém vstávání a odpoledním šlapání jsem dále po tmě šlapat nepotřebovala :-/ Večer se ochutnal likérek Praděd, zahrála se hra a šlo se spát.
Ráno jsme si přivstali, protože dlouhá cesta byla před námi, a vyrazili jsme směr Švýcárna. Počasí se zlepšilo, mlha byla větší a vítr silnější. Jen ta teplota se už více přibližovala nule. Místo, kde jsme si opět naplnili žaludky, především teplými nápoji.

ŠvýcárnaA už jsme nabírali směr Červenohorské sedlo, odkud jsme trochu váhali s dřívějším odjezdem. Ten jsme nakonec pro dostatek času zamítli a vyrazili jsme dál vstříc stoupání a nejlepšímu místu na trase. Bylo jím klesání k potoku Hučivá Desná a pak velmi prudké stoupání na Vozku, Troufám si tvrdit, že tady se zapotil každý z nás.

Vozka


Kdybych zde nedostala pozitivní zprávu o dalším mém cestování, nevím, co by se stalo :-P Pro jistotu tady přišla zpráva, že máme před sebou devět kilometrů neznámým terénem a dvě hodiny na to. Jinak jsme mohli zamávat vlaku z Branné. Tam jsme nakonec přišli i o pár minut včas, ale tady jsem nechala poslední síly. Nejzajímavější bylo cestou pozorovat úbytek sněhu směrem z Vozky do Branné. Na hoře jsme se brodili sněhem, až jsme přešli na kamenitou cestu.
Přestože jsem domů dorazila ve večerních hodinách a s bolavýma nohama po těch asi 30 kilometrech, byl to krásný výlet s fajn lidmi. Snad příště ten Praděd vyjde a třeba i s krásným výhledem. TAK ZASE NĚKDY. Jdu balit, zítra odjíždím a brzy se ozvu.

Žádné komentáře:

Okomentovat